Jdi na obsah Jdi na menu

Sporní králové - NG Česko 12/2010

5. 12. 2010

"Bylo Davidovo a Šalomounovo království skvělou říší, nebo jen malým venkovským okrskem? Záleží na tom, kterého archeologa se zeptáte."

No jasně, už tento podtitulek naznačuje, že ani NG neodolá, aby nehledal senzace, kde nejsou. Každý, kdo se zabývá biblickou archeologií a dějinami pochopitelně ví, že často záleží na našem statu a skopu, když mluvíme o něčem "velikém". Ostatně už křižáci bývali zklamaní biblickými lokalitami, jak je tam všechno mrňavé. Ale to přece není to podstatné.

Ani toto pokušení však neubírá článkům v NG na úrovni, jak obsahem, podáním, tak i bohatou výpravou obrazovou, mapovou a další. Zvláště v anoncovaném článku naleznete nádhernou mapu Izraele s vyznačením patrně nejmaximálnějšího možného rozsahu říše obou posledních králů celistvého Izraele, v níž jsou vyznačené archeologické lokality, podle jedněch potvrzující, podle jiných vyvracející historickou spolehlivost biblického podání starozákonních dějin, s popisem všech pro a proti. Pro čtenáře bible určitě poučné, stejně jako podrobné články k danému tématu.

I z tohoto důvodu doporučuji NG k pravidelné četbě. Velmi podnětné jsou i návštěvy jejich stránek, ale materiál z prosincového čísla se na nich objeví až v lednu. Krom toho funguje i propojení s mapovým portálem Google Earth.

Vedle článků přírodovědných a z oboru socioekonomické geografie (Human geography), je pozornost věnována otázkám náboženským, včetně témat biblických. Zájemci o úděl žen v islámském světě mohou v prosincovém čísle třeba nalézt článek "Vzpoura pod závojem".

(Jakub Dvořák)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář