Jdi na obsah Jdi na menu

Pravice ví, co dělá levice

S oceňováním se trhají všechny pytle. Ani nemusíme příliš pátrat, aby se vetřelo do naší pozornosti (srv. již zde a zde). Tentokrát posedlost oceňováním na evangelické straně, kdy církev (5.12.2011) ocenila pracovníky Diakonie ČCE (k věci též zde). Ne že bych těm lidem nepřál, aby zakusili vděčnost za svou práci. Naopak. Ale hlavně je mi jich líto, když vidím, jak se krčí a rozpačitě postávají v záři reflektorů, což jim zřejmě bylo aspoň méně žinantní než pocty odmítnout. Církev se tedy jen přidává k inflaci cen a speciálně drobtů pro prostý lid (v tom je jistý rozdíl oproti haldám cen u takzvaných celebrit - nedávno se jimi například pochlubil katolický kněz Tomáš Halík), a žádá si i mediální pozornost.

Podle nadpisu to sice vypadá, že myslím na pravicové politické zvíře Miroslavu Němcovou, která při té maškarádě musela pózovat spolu s asociálním ministrem sociálních věcí Jaromírem Drábkem, a že se domnívám, že zaměstnanci Diakonie ČCE dělají vše levou zadní, ale to je jen shoda okolností.

Jen k úvaze předkládám, co se dávno nabízí samo od sebe zásluhou jakéhosi Ježíše z Nazareta a k čemu už toho moc přidat nemohu: "Ale když ty prokazuješ milosrdenství, tvá levice neví, co dělá pravice, aby tvé milosrdenství bylo vskrytu." (Evangelium podle Matouše 3,3n).

Jiří Hoblík

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ondra G. - Kdo koho oceňuje?

6. 12. 2011 20:00

Díky za Vaši poznámku.

Trošku pochybnost: Když instituce A oceňuje čin B osoby C, k čímu prospěchu? Není to někdy přiživování instituce na výtečném činu nebo osobě? Jinak by po nás pes neštěkl, ale když oceníme populární osobnost, třeba to bude stát médiím za zmínku a i na nás dopadne paprseček reflektoru...

Druhá poznámka: pravidelné oceňování. Každý rok se v našem městě oceňuje student roku. Ten, co zachránil tonoucího, byl oceněn před pěti lety, organizátor velké akce už taky medaili dostal... sedíme ve sborovně a navrhněte někoho z naší školy. Nemá někdo samé jedničky? Tak aspoň vyznamenání... počkat, ten se zúčastnil nějaké soutěže, ne? Ocenění za získání druhé ceny v soutěži projekt domu v systému Liapor... hm. Za pár let budeme navrhovat toho, kdo neměl ani jednu neomluvenou hodinu, ne?

Něco jiného je pochvala - ta je na místě i tam, kde dotyčný dobrou věc pro pochvalu nedělal. Přitom nejvyšší ocenění je od Hospodina, a to i za pouhou sklenici vody. Zaznívá to někdy z kazatelen? Jistě bychom pak méně sháněli slávu od lidí, kdybychom si byli jistější oceněním Božím. Důvěřuj se v Pána, ó duše má...

Jakub Dvořák - Re: Kdo koho oceňuje?

6. 12. 2011 20:54

Amen!

Jiří Hoblík - Re: Kdo koho oceňuje?

11. 12. 2011 12:16

Díky za postřehy. Trochu mne inspirovaly k několika dopňkům do mé úvahy.

Jinak k vašemu příkladu - když už mermomocí je potřeba někoho ocenit, tak by to mělo být kvůli konkrétní mimořádnosti (záchrana života), která se neodehrává podle kalendáře a rozpočtu. Mělo by to prostě být jen v záloze.