Jdi na obsah Jdi na menu

Cestování po církvi

Tento prostor bych rád využil k publikování drobných poznámek o různých aspektech života v církvi. Jako mladému křesťanovi mi vadilo, že jsem v tomto prostoru tak nějak dezorientován (přesto že v něm žiji od narození), zatímco jiní se tam zdá se pohybovali s jistotou větší. Všichni věděli, co, jak a proč se tam dělá, jaký to všechno má význam a smysl. Chyběl mi zkrátka průvodce. A proto, když jsem chvíli měl skupinku konfirmandů, začal jsem tyto úvahy spisovat. Nechal jsem si je i posoudit od jedoho kolegy, který mi je schválil. Díky tomu se osměluji předložit je i Vám, když už je jinak využít nemohu. Třeba Vám pomohou se zorientovat v církevním bludišti, nebo Vás alespoň inspirují k tomu, napsat něco lepšího …

 

Příspěvky

Kostel

20. 5. 2010

Že je v obci sbor nějaké církve, to se pozná podle budovy, postavené speciálně k bohoslužebným účelům. Rozumělo by se samo sebou, že to bude budova s věží, ale podoby kostelů jsou rozmanitější. Od kdy mají kostely věže? Těžko říci. Vždycky je neměly. Evangelíci v habsburských zemích si po roce 1781 směli sice kostely stavět, ale tyto nesměly ničím na kostel upomínat, tedy ani věží. Brzy na to však i Římskokatolická církev, alespoň po dobu Empiru, věže potlačila, zatímco evangelíci si ze zakázaného krajíce ukrojili notný krajíc. Je však kostela třeba a co dělá kostel kostelem?

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Cestování po církvi | 0 Komentářů:

Shromáždění

23. 5. 2010

Takže jsme došli ke kostelu. Je načase vstoupit dovnitř a podívat se, co se odehrává tam?

„A to musíš chodit do kostela?“ ptají se lidé často, zjistí-li, že jste křesťany. Musím, nebo nemusím? …
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Cestování po církvi | 0 Komentářů:

v kostele se zpívá, …

9. 2. 2011

Potřebuje Bůh naše zpěvy? Díky Bohu za ně! Jsou i chvíle, kdy se zpívat nedá (Ž 137,4)! Když je člověk tam, kde by být neměl – odcizený svému Bohu.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Cestování po církvi | 0 Komentářů:

Košík na sbírku

6. 12. 2011

 
Celý příspěvek