Jdi na obsah Jdi na menu

Evangelická režimní lež, její přiznání a zapomenutí

Usnesení synodu ČCE z roku 1991 (č. 9):

"Dopis světovým ekumenickým grémiím. Synod pověřuje synodní radu, aby Světové radě církví, Světovému reformovanému svazu, Světovému luterskému svazu a Konferenci evropských církví zaslala toto poselství: Litujeme, že jsme v minulosti neinformovali světovou ekumenu pravdivě o poměrech v naší zemi v období diktatury komunistické strany. Zamlčovali jsme mocenskou manipulaci, jejíž jsme byli obětí jako občané i jako církve. Zaváděli jsme tak na scestí mnohé naše bratry a sestry, zvláště v III. světě, kteří z naší viny mohli nabýt dojmu, že tzv. reálný socialismus je nosným modelem pro řešení problémů současného světa."

Komentář M. Žárské z 20.5.2011 z projevu při návštěvě H. Kohlbrugge v Praze:

Řekněte, kdo má tento dopis v paměti. Trvalo několik let, než jsem ho ze synodní rady po urgencích dostala, byla jsem tak nepříjemná, že jsem obratem požádala o jeho znění v angličtině a němčině, a nemám je dodnes. Nesetkala jsem se s nikým ze zahraniční ekumény, kdo by o tomto dopise věděl. Já se do ekumény pletu jen dobrovolnicky, jak je možné, že ho nešíříte vy profesionálové, elita? Měl by být na tom krásném profesionálně vedeném webu e-cirkev dosažitelný při prvním rozkliknutí. A neříkejte, že už je to dávno a že jsou 'nové výzvy'. Neříkejte, že je to dávno! Sedí tu Hebe, ročník 1914, tak jaképak 'dávno'.

Převzal a zařadil Jiří Hoblík

P.S.

Soudě podle připojeného komentáře se církevní ústředí protiví zákonu o svobodném přístupu k informacím. V Čechách není jedinou institucí, která si takto počíná.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pavel Řezníček - Zpoždění vydání dopisu

15. 8. 2011 0:16

Zpoždění vydání dopisu Synodní radou dle mého názoru nemuselo být úmyslné. Spíše jde o nepořádek, než o úmysl takto důležitý dokument ututlat.