Jdi na obsah Jdi na menu

"Má celý svět ve svých rukou"

18. 9. 2013


Pokud si někdo vzpomene na filmový thriller Simona Westa "Con Air" (1997), může si kromě ústředního příběhu a technicky velmi náročných "akčních" scén vzpomenout na různé epizody, které filmu dávají ještě něco navíc. Z těchto scén patrně nejpůsobivější je ta, v níž maniacký vrah zvaný "Garlandský řezník" v podání nezapomenutelného Stevea Busceniho sedí stranou od probíhajících dramat u stolu a naproti němu sedí malá holčička. Divák čeká, co jí vrahoun provede, když tu ho holčička nejprve zaskočí otázkou na jeho zdraví a pak jej přiměje, aby spolu s ní zazpíval písničku:

 

Jedná se o tradicionál "He's Got the Whole World in His Hands" ("Má celý svět ve svých rukou"), který třeba v podání Wandy Jacskonové zní lépe.

Děj pak pokračuje akčními scénami a obavy, co se s holčičkou stane, se začnou pomalu naplňovat poté, co záběr na chvíli zavadí o uprázdněné místo, kde prve seděli vrahoun a holčička. 

1.jpg

 

Po nějaké chvíli zahlédneme vrahouna, jak s panáčkem v ruce kráčí k letadlu. Krev v žilách začne tuhnout.

 

2.jpg

3.jpg

 

Letadlo vzlétne, vrahoun v něm - když tu najednou vidíme holčičku, jak nadšeně mává letadlu na rozloučenou. Důmyslná hrátka s divákovými nervy...

 

4.jpg

 

Co s tím? Zahnala holčička démona zbožným zpěvem? Anebo jej neutralizovala svou bezelstností? Písnička je obsahově téměř prázdná, ale protože ji vrahoun znal, zřejmě v něm probudila vzpomínku na dětství. Zřejmě takto prostá dětská duše přemohla zlo. Jen bych neradil děti proti zlu přímo záměrně nasazovat...

 Jiří Hoblík

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář