Jdi na obsah Jdi na menu

halík - černý - humor - symbol a

19. 12. 2011

Rád bych touto cestou upozornil čtenáře SPS na čerstvé dvojčíslo 51-52 časopisu TÝDEN na velice podnětný rozhovor, který proběhl za moderování Renaty Kalenské mezi katolickým knězem Tomášem Halíkem a sochařem Davidem Černým.

Rozhovor tématicky kmital kolem závažných témat, která jsou jinak řešena (a je to i zde zmíněno) nedostatečně, povrchně, nebo vůbec: umění, sexualita, sexuální výchova, provokace, vina (osobní i vina církve), smíření, poctivost, pokání, víra, atheismus, agnosticismus, symbolický význam prvků víry (slovy počínaje a církevním aparátem konče), smrt a co potom?

Ne, to není dostatečný výčet. Netroufám si v tuto chvíli celý rozhovor jakkoliv interpretovat. Není to ani účelem této upoutávky. Účelem je pozvat Vás k přečtení. Rozhovor je jistě velmi obsáhlý (stry. 34-40 bez zbytečných ilustrací a nerušené reklamou), ale stojí za to se jím prokousat. Nakolik je to možné, jsou výše zmíněná témata probrána do hloubky. Prim hraje Halík; Černý a redaktorka jsou spíš v roli "přihrávačů", ale i Černého možná poznáte ze stránek, které alespoň mně zůstávaly za jeho (snad ne samoúčelně) provokativní fasádou zkryty. Víc mi jde ale o postřehy Tomáše Halíka, neboť v nich zazní mnoho zajímavých myšlenek, podnětů a dalších otázek, které by se měly dostat i do našich vlastních úvah, rozhovorů a hledání víry.

(Jakub Dvořák)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Marcus - Vůbec nic podnětného...

2. 4. 2012 13:48

...a pro profesora Halíka lichotivého jsem v tom rozhovoru nenašel. Leda mi bylo líto, jak kazatel a teolog, kterého jsem kdysi míval rád, zpovrchněl a zneautentičtěl. Asi to bylo společností Davida Černého, který představuje jedno velké živoucí svědectví o vymaštěnosti doby...