Jdi na obsah Jdi na menu

Benedikt Spinoza o evangelických teolozích

Filosof Benedikt Spinoza (1632–1677) ve svém Traktátu teologicko-politickém (Tractatus Theologico-Politicus, 1670) napsal: "Vidíme (...), že bohoslovci nezřídka se znepokojovali starostmi, jak by mohli své výmysly a oblíbené myšlenky z knih svatých vymačkati a podepříti je vážností boží, a že se ničím jiným nezaobírají tak nesvědomitě a nerozvážně jako výkladem Písma neboli myšlenek ducha svatého..."

Měl na mysli evangelické teology v Holandsku 17. století. A teď se ptejme - jaký nastal pokrok oproti 17. století a jak je tento pokrok patrný v Česku? Stačí si zalistovat třeba ve Sbírce kázání a nabýt povznášejícího dojmu, že řada českých evangelických kazatelů je na tom podobně jako kazatelé holandští v 17. století.

Myšlenka je ovšem neviditelná entita, takže není jasné, jak na ni jít. A což teprve - jak určit kvalitu myšlenky....? Navíc právě proto je snadné skrývat myšlenkovou chabost. Třeba za silou osobního ega, za demonstrováním šikovnosti atd. Ale posilovat ego není žádná křesťanská ctnost (na rozdíl třeba od pokory) - a šikovný by měl být  hlavně kostelník. Nakonec ovšem není nic jednoduššího než obtíže s myšlenkami si zjednodušit a dělat, že nejsou.

jih

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář