Jdi na obsah Jdi na menu

Nihil novo sub sole

 

Lidé často sami sobě i jiným namlouvají, jak jsou originální - a vůbec to není pravda. Třeba svět si nevymysleli, to je boží výmysl.

Svět je sice hlavní příklad, ale dílčích příkladů je přehršel. Tak třeba s melioracemi začal Hospodin už třetího dne stvoření. Podle Genesis 2,21 učinil Hospodin z - mj. prvního nudisty - Adama prvního narkomana. A pak provedl první amputaci. S Titanikem přišel už Noe, aniž by to měl z vlastní hlavy. Navíc neztroskotal, a ještě s tím spojil první zoologickou zahradu na světě. Z neplodnosti vyléčil Hospodin už Sáru, Mánoachovu ženu a Chanu, Samuelovu matku. Biologické a bakteriologické zbraně byly poprvé použity v čase krátce před exodem Izraelců z Egypta. Během putování pouští zavedl Hospodin donáškovou službu potravin (many a křepelek). Prvním letcem do vesmíru nebyl Gagarin, nýbrž Elijáš anebo dokonce již Henoch. Větru dešti poručil již sám Hospodin v 1. knize Královské 18,41nn. Prvním, kdo se plavil pod mořem, byl Jonáš, jemuž jako ponorka posloužila Bohem vyvolená velryba. O první transplantaci srdce mluví Ezechiel (11,19), podle něhož Hospodin slibuje vyměnit kamenná srdce za masitá. Restituce (nikoli ty církevní) zažil už Jób.

Kóhelet má skutečně pravdu, když říká, že pod sluncem není nic nového. Lidé si pořád něco vymýšlejí a pak si k tomu domýšlejí, že to na světě ještě nebylo a že to vymysleli sami. A jsou na své vymýšlení pyšní, i když někdy jedni druhým vytýkají, že si vymysleli Boha. Neměli by jim to spíš závidět? Anebo by spíš měli vyložit, jak z pouhé lidské myšlenky může Bůh vzniknout. To by alespoň jeden člověk musel být opravdu božským čarodějem.

Místo toho, aby takové věci lidé vyložili, nedokážou pořádně rozlišovat tvoření od stvoření (možná, že kdysi dávno přehlédli písmenko s - a jaké to mělo následky!). A přeceňují své síly, takže to s nimi nezřídka dopadá podobně, jako když kdysi stavěli babylónský mrakodrap. Hospodina samého takové nesmysly nenapadají - vždyť nemá zapotřebí šplhat do nebe.

Na druhé straně třeba ještě nenaučili hady mluvit, proměnit zvědavou manželku v solný sloup anebo bez hrází rozhrnout moře až ke dnu. Natožpak aby sami dokázali vyzrát na smrt. 

 

Jiří Hoblík

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jakub Dvořák - Mojžíšova virtuální přehrada:

9. 11. 2012 23:39

Mojžíšova schopnost rozdělit (vlastně boží) vody budí i dnes pozornost mnohých:
http://www.people.cz/fun/articles_photo/11439.jpg
http://jsvoboda.info/humor/mojzis/potize-s-vodou/02.jpg

Jakub Dvořák - Re: Mojžíšova virtuální přehrada:

9. 11. 2012 23:43

K předešlému lze doložit ještě toto:
http://nd04.jxs.cz/504/487/4d4f27ee75_68261124_o2.jpg
i
http://www.xn--srandiky-pbb.com/image/7915-image-1.jpg

daggie - Re: Re: Mojžíšova virtuální přehrada:

12. 11. 2012 8:57

:)