Jdi na obsah Jdi na menu

Nejen ústy, ale i medailí

Na portálu e-cirkev.cz bylo 22.09.2010 v 7,11 hod. oznámeno, že se synodní rada ČCE chystá zavést udílení medailí. Z oznámení se toho příliš nedozvíme: "V rámci zasedání byla také projednávána a upřesňována koncepce webových stránek E-církev.cz a možnost udílení pamětní medaile zasloužilým členům Českobratrské církve evangelické."

Co si s oznámením počít? Jsem z něho trochu bezradný. A není také církevní vedení bezradné, totiž ve věci vděčnosti? Ptám se takto, protože nechci spekulovat o tom, jaké záludné záměry vedly ke zmíněnému nápadu. Pokusím se vyložit, proč se mi nápad nezamlouvá, ale ponechávám si i prostor pro další úvahy.

Proč právě nyní? Zřejmě byl pociťován deficit,  s nímž ale na druhé straně neúnosné problémy nevznikaly. Jinak by nápad přišel už dávno. A tím bych chtěl také říci: vděčnost lze prokazovat různými způsoby na různých úrovních, aby byl demonstrován užitek a smysl příčiny vděčnosti.

Co mi ale nepřípadá případné - že se tak má najednou dít tak světským způsobem, jakým se to dělá na státní a sportovní úrovni. Věcně by mne tudíž zajímalo, jestli církevní medaile bude mít obrázek spíše jen na jedné straně anebo zda bude oboustranná. V některých cizinách se totiž jednostranost stala až příslovečnou, takže se říká: "Každá medaile má svou odvrácenou stranu".

A k tomu si dovolím doplnit jeden odstrašující příklad:

V sousedním Rakousku uděluje od roku 1985 Pracovní společnost katolických svazů (‘Arbeitsgemeinschaft Katholischer Verbände’) Medaili kardinála Opilia Rossiho ( „Kardinal-Opilio-Rossi-Medaille“). A  uděluje ji za zásluhy příkladným osobnostem žijícím podle víry. A nyní přichází perlička. Jak jednou oznámila rakouská média, v roce 2008 medaili obdržela milionářská dcerka Doraja Eberle, působící politicky na zemské úrovni v Solnohradě. Zdůvodněno to bylo tím, že oceněná dala podnět k založení domu pro matky a děti v tísnivé situaci. Což o to, ušlechtilá věc, ale nemůže se křesťan obejít  právě tehdy bez medailí? Kromě toho když není člověk vlivný a bohatý, může dát sice mraky podnětů, ale žádné úspěchy z toho hned tak nevzejdou. To se to oceňuje, když dobré skutky jdou tak snadno. A za druhé: oceněná Rakušanka se angažuje v prosazování oficiálních katolických postojů vůči homosexualitě a potratům. Takže si jeden může říci: to by tak hrálo, aby si nevykoledovala pocty!

Nevěřím, že by evangelické církevní vedení vzalo svůj nápad zpět. Když už jej plaše zveřejnilo. Ale mohlo by… mohlo by si vzpomenout na Ježíšův výrok o pravici a levici, který zbavuje určitých starostí (když něco děláte, dělejte to kvůli druhému a ne kvůli vedlejším účinkům; co takhle něco užitečnějšího místo medaile, jde-li o vděčnost za  projevy křesťanskosti?)… mohlo by vysvětlit, proč takto investovat z chudé církevní kasičky… mohlo by vyložit, že si nechce hrát na církevní vrchnost (takové obvinění bych nevznášel, ale co když se objeví někde mezi řečí?)… Anebo že bych se také sám z recese o nějakou medaili přihlásil? To bych si mohl pak krásně brumlat: daj-li medaili…

(Jiří Hoblík)

Dodatek:

Několik zpřesňujících informací k medaili uveřejnil na oficiálních církevních stránkách synodní senior ČCE Joel Ruml (doplněno vyobrazením medaile).

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jakub Dvořák - Daj-li, nedaj-li

24. 10. 2010 16:50

Spíš než na Antona Špelce jsem si vzpoměl na Hlavu XX:
"Podobně jako kdysi olympijské medaile a trofeje z tenisových soutěží znamenaly pouze to, že jejich držitelé vykonali něco naprosto neužitečného, jenže lépe než všichni ostatní."
a:
"Velitelství divize to (údajné dobytí Boloně, pozn. J. D.) rovněž uvítalo a rozhodlo, že důstojník, který město obsadil, dostane vysoké vyznamenání. Protože se žádný takový důstojník nenašel, udělili medaili generálu Peckemovi, který jediný projevil dost iniciativy a řekl si o ni."
Jinak je to pozitivní zpráva, že se řeší otázka odměňování bratří a sester medailemi. Určitě jich bude dost k odměňování, někdo se přece musel zasloužit o to, že už ČCE jiné problémy nemá. Peckemům zdar!

p.s.: Medaile je skutečností, pokud o ni má někdo zájem, podmínky pro její udělení viz:
http://www.e-cirkev.cz/data/att/Medaile%20vd%C4%9B%C4%8Dnosti%20-%20pravidla.pdf