Jdi na obsah Jdi na menu

Neostýchejte se do této rubriky vkládat své připomínky

20. 4. 2010

... totiž "technické" připomínky k provozování těchto stránek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jiřina Kačenová - Tmavý podklad stránek

9. 4. 2013 8:00

Nedávno jsem si chtěla přečíst jeden článek na vašich stránkách, ale nebyla jsem schopná. Bolely mě z toho oči. Teď po ránu je to to lepší, ale stejně tento styl není pro čtení příliš komfortní. To jen tak technicky. Ale ani "ideově" se mi vzhled webu moc nelíbí. Úvodní stránka na mne působí jako bych narazila na vyznavače nějakých temných sil...

Tomáš - Barva

27. 5. 2010 18:06

Ahojky, zajímavé stránky, koukám, že docela nové. Trochu mě zaráží ta černá barva (že by nějaká souvislost s Kalvínem? :)) - na širokoúhlém monitoru vypadá trochu ponuře. Jinak přeju hodně zdaru v misijní činnosti, Tomáš

Zdeněk Jiřetínský - Re: Barva

7. 8. 2012 10:55

Barva sedi, na křesťanství je cosi obskurního...

Jakub Dvořák - Re: Re: Barva

16. 8. 2012 7:41

Můžete to "něco" konkretizovat?

Zdeněk Jiřetínský - Re: Re: Re: Barva

28. 8. 2012 9:33

Cosi obskurního je v dějinách křesťanství: nesnášenlivost křesťanů vůči křesťanům (mordy během kruciát do svaté země/jakož i na zpáteční cestě, inkvizice, autodafé, upalování čarodějnic, upalování lidí v Ženevě, topení lidí v Curychu, znásilňování svobodných duchů - Bruno...), křesťanská láska k divochům (v Peru byli nejdřív pokřtěni - pro spásu duší - pak teprve stati)... (Potulný charismatik z Nazaretu by se podivil, čemu všemu posloužilo jeho jméno.)
Cosi obskurního je na víře dnešních kristovců, opírá-li se o usnesení delegátů sjezdů 4. resp. 5. stol.
Cosi obskurního je na eucharistii - člověk si nikdy nemůže být zcela jist, jestli ten hokus-pokus vyjde.

Jakub Dvořák - Re: Re: Re: Re: Barva

28. 8. 2012 16:24

Promiňte, ale je to takový tradiční miš-maš všeho možného, co zobecňuje jednotlivé excesy.
Církev vždy žila v něpětí mezi tím, co je a co být má, ale to není nic divného. Vždy se musíme znovu ptát, zda jsme se neodchýlili od správná cesty, a vždy (a to vy zcela pomíjíte) přicházela náprava zevnitř, nikoliv zvenčí. Případ pokřtěného a sťatého byl jen jediný, nedopustila se toho "církev", nýbrž konkvistadoři; misionáři v jejich doprovodu posílali na chování konkvistadarů králi stížnosti, ale král je neposlochal. Byli to právě tito mniši, kdo poprvé formuloval to, co dnes známe jako "právo národů na sebeurčení". Tady mohu ke studiu doporučit knihu Jakuba S. Trojana IDEA LIDSKÝCH PRÁV V ČESKÉ DUCHOVNÍ TRADICI (ISBN 80-7298-044-0).
Křesťanství pochopitelně udržuje kontinuitu hluboko do minulosti, hlouběji než 4. 5. století, ale ani to není nic obskurního, je to dobře čitelné. Současně nejde o pouhé konzervování. Zejména z nitra křesťanských církví je stále zdůrazňována potřeba aktualizací a reinterpretací. Ale křesťanství sdílíme s věřícími různých dob i kultur.
Dějiny nejsou jednoduché, ani buď černé nebo bílé. Dnes se ani v ř. kat. církvi, která jen nerada provádí sebereflexi, o mnoha chybách křesťanů nepochybuje, mluví se o tom zcela otevřeně, jen Vás to trochu minulo. Zkuste si přeci jenom o tom něco přečíst.

Dean Rusk - Re: Re: Re: Re: Re: Barva

30. 8. 2012 8:53

"Spánek rozumu plodí příšery." (Francisco Goya)

Jirka - Re: Barva

30. 5. 2010 23:25

Milý Tomáši, díky za reakci, za první reakci vůbec v této rubrice. Jen bych rád poznamenal, že na misijní ambice a schopnosti sit tu nárok neděláme. Jen nám jde o trochu svobodného prostoru, kde by se člověk nebál být odvážný a odkud by si podle svého uvážení něco odnesl.

A pokud jde o barvu - není tak docela černá, ale na tom teď nesejde. Napadá mě, že je taková trochu protirasistická, i když to není záměr. Sám mám černou rád, protože odkazuje k tajemství. Ale to byl jen motiv při výběru grafiky, která je převzata z nabídky firmy eStránky.cz.

V každém případě budu rád, když se sem zase někdy vrátíš. Jirka

Katolík - Církevní majetek

23. 8. 2012 22:34

Chci jen krátce zareagovat na Váš článek o církevním majetku.
Je velice neobjektivní a autor vůbec nezná situaci katolické církve, ale i jiných, navíc i protestanské a evangelikání círve se podepsali pod dokument o majetkovém narovnání. Určitě, že prvořadá je služba pro spásu bližního, ale bez aspoň skromného stabilního finančního přímu není možné udržet existenci mnoha církevní staveb a k živoření čí postupnému zániku budou odsouzeny charity a jiné dobročinné křesťanské organizace.

Jiří Hoblík - Re: Církevní majetek

24. 8. 2012 12:14

Milý bezejmenný Katolíku, dovolil bych si vás upozornit, že podněty do diskuse je lépe vkládat přímo za příspěvky, na něž reagují.

Jinak: pokud byste objektivitou rozuměl to, co já (a co avizuji mj. nepřímo nadpisem), musel bych s vámi dosti souhlasit. O tom, co autor zná nebo nezná, ovšem vědět nic nemůžete. To, že se se státem dohodly i jiné církve než ŘKC, ještě mnohé o situaci církví nevypovídá. A charity jsou už dnes dávno odkázány na podporu ze státního rozpočtu, jinak by ani nefungovaly. A pokud jde o památky, o nich jsem se zmiňoval - bylo by to ale na delší řeč. Zkuste si ale představit, že by se pražský arcibiskup přestěhoval z Arcibiskupského paláce do činžáku... Ušetřilo by se a křesťanskosti by to prospělo.

Anna Glacová - dotaz k možnosti vkládat komentáře

6. 1. 2012 8:37

U Vašich posledních dvou článků nejde připojit (z mého počítače) komentář i tam chybí okno k napsání komentáře. Prosím, zda byste mohli napsat, zda to je tak úmyslně(aby např.ubylo komentářů) nebo zda jde o technickou chybu či je to v pořádku (třeba mám něco špatně na počítači.)
Děkuji

Jiří Hoblík - Re: dotaz k možnosti vkládat komentáře

6. 1. 2012 11:15

Milá A.G., díky za sdělení, když něco vkládám, tak obvykle spěchám, protože mám omezený čas na přístup do administrativy - a to pak občas člověk něco zapomene. Už je to otevřeno.

Aleš Wrana - připomínky?

26. 10. 2010 12:19

Zdravím,
kam se ztratila možnost připojovat připomínky k příspěvkům?
Nebo se špatně dívám?
Chtěl jsem reagovat na recenzi kázání.
Aleš Wrana

Jakub Dvořák - Re: připomínky?

29. 10. 2010 12:08

Na tuto připomínku by měl reagovat spíš Jiří Hoblík, on tuto rubriku otevřel a také do ní zatím jediný přispěl. Asi je ale zaneprázdněn, takže aby nezůstala dlouho bez odpovědi, osměluji se sám: je fakt, že se někdy zapomeneme, máme-li zaškrtnout "povolit komentáře". Jiří ale asi úvod k rubrice komentářům vystavit nechctěl, neboť tam není co diskutovat. Zatím jediný příspěvek v rubrice otevřený komentářům je, za článkem se zobrazí formulář. Máte-li bratře faráři připomínku přímo k úvodu do rubriky, dejte ji sem, do připomínek ke stránkám. Nechci to Jiřímu přenastavovávat. Děkujeme za reakci i pochopení.