Jdi na obsah Jdi na menu

Dopis Ondřeje Wolfa k událostem v Krupce:

Milé sestry, milí bratři,

tak jako po událostech v Novém Bydžově si Vás dovoluji upozornit i na obdobné rozehnání odpůrců rasismu a (neo)nacismu v Krupce v sobotu 9. 4. 2011.

 Je docela možné, že uprostřed bouřlivých událostí na parlamentní a vládní úrovni unikly události v Krupce Vaší pozornosti. Mohlo k tomu dojít tím spíš, že „celoplošné“ sdělovací prostředky (s čestnou výjimkou i-Dnes) referovaly o událostech v Krupce způsobem, který navozuje dojem marginálního srocení „nějakých“ Romů, kteří se pokoušeli přehradit cestu pochodu DSSS, v čemž jim Policie ČR zabránila.

 Proto Vám posílám odkaz na tiskovou zprávu Občanského sdružení „V Ústí neonacisty nechceme“ a samozřejmě i v jejím rámci uvedené odkazy na texty i videa zveřejněné na serveru www.Romea.cz a také na web Svobodné protestantské stránky. Z nich je patrné, že popisované události jsou ve své podstatě mnohem závažnější, než jak jste o nich byli sdělovacími prostředky informování.

http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_9672

http://www.svobodne.estranky.cz/clanky/spolecnost/policie-zautocila-na-nabozenske-shromazdeni--rozpracovano-.html

http://www.svobodne.estranky.cz/clanky/spolecnost/kazani-pavla-sindlera-9.4.-v-krupce.html

 V první řadě, nejde o „srocení nějakých Romů“ ale o SHROMÁŽDĚNÍ. Shromáždění bohoslužebné, křesťansky i židovsky ekumenické, shromáždění lidí vyjadřujících před Pánem Bohem i vzájemně před sebou navzájem vůli po hledání dobrého soužití. Shromáždění jak Romů, tak Čechů. Shromáždění místních obyvatel i jejich přátel z jiných míst ČR, v neposlední řadě i z Nového Bydžova, který takovou zkušeností prošel v březnu.

 Jsem pevně přesvědčen, že obava před „zneužitím“ bohoslužby je zde zcela lichá.Toto bohoslužebné shromáždění se opravdu sešlo, aby se postavilo do cesty akci DSSS. Akci parazitující na bolesti chlapce Patrika, oběti rasového útoku dvou násilníků romské národnosti, která pod záminkou solidarity byla ve skutečnosti předvolebním mítinkem DSSS (Opakované obecní volby se v Krupce konají 7.6.t.r.). Že je DSSS (nástupkyně zrušené DS) stranou tyjící z rasových napětí a konfliktů i jejich rozdmýchávání a zároveň legální platformou některých (neo)nacistických hnutí, doufám nemusím připomínat. Hodně hořkou ironií je, že se velká část této (neo)nacistické akce konala v ulici Karla Čapka, kterého nacisté nezavraždili jen proto, že ho před tím k smrti uštvali čeští fašisté.

 Později rozehnané ekumenické bohoslužebné shromáždění se v ulicích krupeckého sídliště sešlo, aby se takovýmto trendům, které v naší zemi nabývají na síle, postavilo do cesty. Symbolicky i doslova postavilo do cesty. Plně v souladu se zvěstí Starého i Nového Zákona. Plně v souladu se zvěstí Evangelia, hovořící o tom, že Kristus jde za člověkem do jeho trápení a bolesti tam, kde člověk je. Plně v souladu s biblickou Zprávou o stvoření v Gn. hovořící o stvoření člověka bez jakýchkoliv dalších specifikací, plně v souladu s novozákonní zvěstí o Kristu, bourajícím přehrady mezi lidmi a rozrůzněné lidi spojujícím.

 Domnívám se, že církev (na veškerých svých organizačních úrovních) by se již ne měla, ale musí vyslovit. Jak obecně oslovením široké společnosti, tak i konkrétním dotazováním příslušných státních orgánů. Je to její odpovědnost ve vztahu k sobě samé a svým členům, odpovědnost v ekuméně i odpovědnost ve vztahu ke společnosti, k lidem i světu okolo.

Přeji Vám Boží pokoj a vše dobré

Mgr. Ondřej Wolf, farář ČCE v.v.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář