Jdi na obsah Jdi na menu

I vyšlo nařízení od Českého statistického úřadu...

25. 2. 2011

V průběhu března a dubna proběhne "Sčítání lidu, domů a bytů",  na papíře i elektronicky. Informace jsou předem k dispozici na zvláštním sajtu. Osobně mne překvapila stručnost formuláře, který je ke stažení. Bude to hračka.

Když nyní ponechám stranou skutečnost, že se jedná o mocenský, nadvládný akt vůči individuu, mám jen několikeré rozpaky. První rozpak je nad  způsobem kladení otázek.  Dotazník se totiž ptá na "náboženskou víru". Očekával bych raději, že se bude ptát  na "náboženské přesvědčení", protože "víra" není pojem patřící ke všem náboženstvím, alespoň ne výslovně. Ale nejpřesnější by byla formulace "příslušnost k církvi a náboženské společnosti". Ovšem tím by se vyjevilo, že alternativy jsou v dotazníku stanoveny špatně: buď můžete napsat  název náboženské organizace, s níž souvisíte, anebo svůj postoj (věřící bez příslušnosti k náboženské organizaci nebo nevěřící). Dodejme, že Český statistický úřad otázky týkající se náboženství konzultoval, ponejvíce s Českou biskupskou konferencí. Nepocházejí slabiny odtud?

Druhý rozpak vychází z otázky, ke které náboženské organizaci (církvi nebo náboženské společnosti) se dotazovaný hlásí. Že jsem protestant, je jasné. Že jsem členem ČCE, je jasné také. Ale že bych se ještě k nějaké církvi hlásil? To, že do ČCE úředně patřím, nepopírám. Jen mi dělá vážné problémy se k ní hlásit. K vědomí této nejistoty mi přitom stačí chladná úvaha, nic víc. A pokud něco vůči ČCE pociťuji, tak nejspíše je to lítost. Nepopírám potřebnost náboženských organizací, nýbrž identifikaci příslušnosti k nim a vyznání. Nepopírám ani konjunkci mezi obojím, nýbrž právě přímou identifikaci.

Za třetí je patrné, že schází možnost volit "ateismus", i když sám bych ji nezatrhával ani náhodou. Ale jako možnost pro dvě velmi odlišná stanoviska je (nebo spíš: by byla) nezbytná  Být bez vyznání a být ateistou není zdaleka totéž.

Jinak - církvemi a spřízněnými sociálními sítěmi se šíří výzvy, aby se křesťané pilně do dotazníků zapisovali. Ale také hlasy, že státu nic do jejich vyznání není. A na to pak reagují varovné úvahy, že statistická hodnota této položky valná nebude.

Rozhodně se budou rozcházet církevní statistiky a výsledky sčítání. Ať už proto, že evangelické statistiky neodpovídají realitě, ať už proto že římsko-katolická církev pokládá za katolíka každého "katolicky" pokřtěného. Ale to je spíš otázka církevním institucím, jak se s tím vyrovnají a zda vůbec.

Speciálně na oficiálních stránkách ČCE najdeme jednu - pochopitelně sebeobhajobnou - výzvu s odkazem na sborový dopis Synodní rady ČCE. V tomto dopisu se píše o zkušenostech se sčítáním z roku 2001: "Mnohé tehdy ovlivnila informace sčítacího archu, že údaj "Náboženská víra" je nepovinný a dobrovolný. Prosíme Vás, nedejte se tím zmást! Ač je nepovinný a dobrovolný, přesto se stane podkladem mnoha dalších rozhodnutí."

Výzva je to velmi naléhavá. Zapsat do sčítacího archu název organizace je úkon, za nímž se nachází určité rozhodnutí. Jen tak pro nic za nic tam nikdo konkrétní organizaci nenapíše. Na rozdíl od každoročního církevního sčítání, které zahrne pokaždé spousty černých duší, protože neexistují důsledná pravidla. Proč jen by ale nepovinnost a dobrovolnost měla být matoucí? To je snad jen dobře!

ČCE ústy svých představitelů usiluje o společenské uznání. Tomu se nelze podivovat. Ale lpět na televizním vysílání (navíc v době internetu), na této produkci výkalů ve sladkokyselém nálevu, jak to naznačují oficiální církení stránky? Oficiální údaj o počtech a rozprostřenosti příslušníků uznávaných náboženství nebude státu jistě ke škodě. Ale vzhledem k obecnému, do úmoru opakovanému zjistění o ubývání tzv. věřících, lze očekávat reakce typu: "To jich/nás zase ubylo".

Zdá se, že se konečně naskýtá příležitost, dovolující křesťanům alespoň náznakem o sobě dát vědět. Ještě jsme nevymřeli! Jako by scházel jiný, svébytnější způsob. Sebekriticky přiznám, že mne takový způsob nenapadá, napadá mne jen otázka, jak jej hledat?

Rozhodně bych se ale bránil psychickým nátlakům, které o přihlašování k náboženské organizaci mluví jako o jakémsi vyznavačském aktu, jako by to byl nějaký status confessionis, jak říkávali staří němečtí protestanté. Nic takového po člověku stát přeci nechce. Alespoň že tak.

Jiří Hoblík

Dovětek 1: 

Pokud jde o to, jak dotazník sám vyplním, to z této úvahy tak docela  nevyplývá! Jisté je ale to, že se nepřihlásím k Jedi. Fanoušek Hvězdných válek (Star Wars) ani nejsem. Zato Český statistický úřad jim je nakloněn více než můj osobní postoj, protože také jedisty hodlá sčítat. Seznam náboženských organizací je již nyní dostupný spolu s poznámkou, že se bude sčítat příslušnost i k jiným, jen záleží na  co nejpřesnějším zapsání.

Dovětek 2:

Další moment, v němž je sčítací dotazník ve věci náboženství zavádějící, mne napadl až se zpožděním. Netýká se malých dětí (u velkých jsem na rozpacích). Kdo zde vyplňuje náboženské přesvědčení, nepíše pravdu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jakub Dvořák - tak jsem to vyplnil, ale …

3. 4. 2011 22:14

tak jsem to vyplnil, písmenko po písmenku pečlivě napsal název naší církve. Nevidím v tom principiálně problém - nestydím se za evangelium, ani za společenství, se kterým ho sdílím. Mohu mít k různým věcem výhrady, ale víra učí vedle zásadovosti i jisté pokoře. Nebýt ovšem dopisu SR, mělo by to hodnotu vyznavačského aktu. Dopis SR ve mně zanechal pocit, že jsem jen součástí nějakého politicko negociačního kalkulu. Bez dopisu SR by se mi to vyplňovalo lépe. Je tak důležité, jakou vyjednávajcí pozici mají naši představení? Nezačíná víra u pouhých 12 apoštolů? Není důležité být třeba sám jediný spravedlivý na celém světě (Gn 6,9), statisticky bezvýznamnou položkou?

Jiří Hoblík - Prohlášení "jednoho známého" na Facebooku

18. 3. 2011 19:17

osobne nevyplnuji a neodvzdavam nic... je to jen prestupek, sice s pokutou 10000,-kc, ale radeji budu platit, nez dat nekomu kdo lze a krade udaje o sobe... nehlede na to, ze je to prestupek a jeho mira spolecenske nebezpecnosti je temer nulova, cemuz pak neodpovida zamerne vysoky trest, tj 10.000kc... osobne verim (nemam podlozeno pravne), ze stat se na to vykasle, jelikoz nebude chtit riskovat spor, ktery by pro nej nemusel dopadnout dobre...