Jdi na obsah Jdi na menu

Nenávist není řešení

Začíná to shromážděními, na nichž se dlouho potlačovaný hněv přetavuje v nenávistná hesla. Pokračuje to rozpadem dávných sousedských vztahů, lidé se přestávají zdravit, létají první kameny, město se rozděluje na „my“ a „oni“… Čím to skončí?

Na situaci se přiživují neonacisté. Z jejich rasistických útoků a vražd i z jejich ideologie dobře víme, kam chtějí situaci směřovat. Jejich cílem je „rasová válka“, násilí a nenávist. Demonstrace plánované Dělnickou stranou SS na tuto sobotu do Nového Boru, Varnsdorfu a Rumburku mají představovat další kroky k této „rasové válce“.

Nechceme popírat problémy soužití. Rozšiřovat vinu jednotlivců na celá etnika je ale nespravedlivé a situaci to jen zhorší. Ve chvíli, kdy je menšina zastrašována stále zjevnějšími výhrůžkami a kdy proti ní někteří „slušní lidé“ pochodují bok po boku s neonacisty, nemůžeme stát stranou. Rádi bychom se na severu Čech vyjádřili pro společný život a proto, aby naše města byla pro všechny své obyvatele společným a bezpečným domovem. Vnímáme jako svou morální povinnost vystoupit proti šíření nenávisti, proti rasismu a neonacismu.

Jsme lidé různých politických názorů či barev pleti, náboženských vyznání či bez vyznání. Spojuje nás obava ze stávajícího dění v severních Čechách a odpor k rasismu. Zveme všechny, aby se přišli vyjádřit spolu s námi.

V sobotu nezazní jen hlas rasistů. Zazní i hlas odpůrců nenávisti. Přispějte, prosím, k tomu, aby tento hlas zazněl co nejsilněji.

(prohlášení iniciativy Nenávist není řešení)

Dodatek:

O aktivitě iniciativy vydala zprávu ČTK, od níž ji pak přebrala další média (viz např. Ihned.cz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mira - nepopletli

19. 9. 2011 14:51

jste to s tím násilím,kolik se odehrálo letos násilných činnů na romy a kolik útoků romů na majoritu,popletové!Na romy zaměřte tu svojí činnost a nedělejte z poctivích lidí kriminálníky,kidyž míček je na jiné straně kurtu.

Ondřej Wolf - Re: nepopletli

21. 9. 2011 12:19

Míro, toho násilí je víc než moc na obou stranách. Ovšem útoků na Romy bylo i letos víc, než si asi uvědomujete. A jste přesvědčen, že lidé křičící "Cikáni do plynu" apod. by zůstali u slov, kdyby je nezastavila policie?
Ondřej

Jakub Dvořák - Rasové prizma?

21. 9. 2011 14:59

Teda Ondro, jsi fakt hodný, že na něco takového, co ani hlavu a patu nemá, tak vlídně a trpělivě reaguješ. Problém však vidím někde jinde:
Je snad představitelné, že se při mezirasovém prizmatu na současnou vlnu násilí ve společnosti ukáže, že jedna strana je bitá víc. Ale ani tak to nečiní ze všech příslušníků národa oněch bijců kolektivní viníky. Opakuji znovu, problém je v násilí samém. Budu-li přistupovat na mezirasové prizma unikne mi, že ještě víc se dopustili násilí jen za toto léto "bílí" na "bílých", nebo že mnoho Romů, především Romů je sužováno romskými gangy či lichváři. Letošní léto je na násilnosti podivně úrodné - dvě hromadné vraždy za jedno léto, to také byla úroda, a s rasou to nic společného nemělo. Že Romové dělají často bordel je fakt, ale u nás v baráku bydlela bílá rodina, a všichni jsme si oddechli, když jednoho dne záhadně zmizeli.
Na to rasové prizma bys přistupovat neměl vůbec.

Ondřej Wolf - Re: Rasové prizma?

21. 9. 2011 22:34

Jakube, s tím jak se zvedá hladina násilí naprosto obecně, máš naprostou pravdu.
Možná jsem to špatně špatně vyjádřil, ale o rasové prisma (či ještě spíš o skóre kdo -komu - kolik) mi nešlo. Spíš o to, co Ty říkáš jinými slovy - své máslo na hlavě máme jako společnost na hlavě všichni.
O to hůř pak nesu, když se vybere všeobecný viník, aby byl hromosvodem všech frustrací a zároveň prostředkem, jak lidem podsunout věci, které by jinak dobrovolně nepřijali (např. části "reforem"). Právě proto, když to dnes mají odnášet Romové, se jich pokouším zastat. Kdyby to místo nich potkalo třeba pošťáky nebo nukleární fyziky, taky bych se je pokoušel hájit.
Ondřej

Ludmila Pachtová - Ať se DSSS nevměšuje do cizích záležitostí

9. 9. 2011 21:25

Zákon říká, že k udržování pořádku je policie, a ne žádné DSSS. Občané na Severu v dané lokalitě znají tamní problémy, pisatel Mareka a DSSS ne. O žádnou pomoc od DSSS tamní občané nežádali. Není nic horšího, než když se vměšují cizí elementy do záležitostí, o nichž nemají ani ponětí. Podporuji iniciativu Nenávist není řešením. Nutno přisvědčit Markovi, že je rasista a neonacista, jak o sobě píše, a k tomu s velice zúženým úhledem pohledu na věc.

Marek - Dobrá

8. 9. 2011 12:15

Pokud tedy platí všechno, co jste napsali v prohlášení, tak v sobotu musíte nutně stát na straně občanů, kteří budou demonstrovat proti rasismu, tedy na straně jediné opravdové opozice - na straně DSSS.
Jinak jste sami rasisti. DSSS chce pouze rovnost před zákonem, stejné povinnosti a práva pro všechny. Ne, aby se někdo zvýhodňoval nebo naopak trestal jen za to, jakou má barvu! To je totiž definice rasismu. A pokud si to neuvědomujete, tak právě přístup našeho státu je rasistický!
Otevřete oči a zjistíte, že sympatizanti DSSS nejsou žádná dětipožírající monstra, která by vraždila cikány, vietnamce a židy na potkání. Pro takové chování v naší zemi není místo. Ale nezastírám - pokud se tady někomu nelíbí, chce si jen přihřívat kašičku na sociálních dávkách a přídavcích na děti - tak ten ať táhne třeba na Sibiř!
Nechci mít v budoucnu strach, že mi banda cikánů, kteří by normálně měli být v práci nebo ve škole, zmlátí děti, které půjdou k lékaři, že mi znásilní ženu a zavraždí nejlepší přátele.
A jestli se tohle nazývá fašismus, rasismus a neonacismus, tak jsem fašista, rasista a neonacista a jsem na to hrdý!

Jiří Hoblík - Re: Dobrá

8. 9. 2011 13:17

Marku, pořádat sérii protestních shromáždění a pochodů kvůli kriminálnímu činu skupinky lidí znamená kriminalizovat všechny ostatní. Vede to k nafukování sociálního napětí a hlavním účelem takových akcí je jen podpora vzájemného frustrování. Jinak řečeno: ty bys byl rád, kdyby ti zmlátili děti, znásilnili ženu nebo zavraždili nejlepší přátele bílí Češi? A uspořádal bys pak pochod proti bílým Čechům? Nakonec takové případy jsou na dením pořádku - a kdo kvůli tomu jde do ulic?

Ondřej Wolf - Re: Dobrá

8. 9. 2011 16:26


Cituji z oficiálních pramenů DS SS:

"...........Nejneodbytnějšími žadateli o její přízeň byli tři nejneoblíbenější zástupci mužského pohlaví v obci a blízkém okolí.

Ve dvou případech se jednalo o zástupce menšin odlišné barvy pleti. První byl celý černý a tvrdil o sobě, že je sice malý, ale velmi obratný a šikovný. Například buchty, které Jindřichovo nevěsta napekla, se díky jeho přičinění nenávratně ztrácely v útrobách nenasytných žaludků celého jeho příbuzenstva. Druhý byl šikmooký, nabízel různé cetky, které neměly valnou cenu a po prvním použití se rozpadaly. Ten třetí, nejzámožnější a nejmocnější z nich, byl zástupce zákonodárné moci. Jednalo se o samotného knížepána. Jen on sám rozhodoval o právech a povinnostech ostatních........."

" Nevěsta z mlýna" Petr Kotáb,16.11.2010, Dělnické listy
http://www.delnickelisty.cz/nevesta-z-mlyna

Marku,
ani tady, ať už v citaci či celém vyprávění není rasismus? Pokud opravdu není, jaké barvy pleti mohl být knížepán? Připustíme- li že bílé, je zvláštní, že zrovna u něj byl tělesný popis vynechán. Stranou ponechávám otázku jeho možné rodově-náboženské příslušnosti. Jistěže, pouhou náhodou.......

Jste si opravdu jistý, že negativní vlastnosti prvních dvou nápadníků jsou jejich výslovnou doménou a nemůže se jimi honosit člověk anatomicky srovnatelný s Jindřichem (či jeho vyvolenou)? Pokud ano, tak proč to mají odnášet zrovna tito zmínění příslušníci menšin?

Ondřej