Jdi na obsah Jdi na menu

Restituční handrkovačka

Restituční handrkovačky nehladě na svou trapnost prodělávají stále nové metamorfózy. Stačí podnět, jímž se právě stalo očekávání krajských voleb.

A tak ČSSD instalovala po Česku kolem padesátky trochu připitomělých billboardů, na nichž ruka politika předává pytel ze 134 miliardami napřahující se ruce preláta. Tím dala najevo: jsme proti majetkové kompenzaci škod, které komunistický režim způsobil zejména Římskokatolické církvi, jak ji prosazuje vládní koalice. Je pravda, že ČSSD v této věci toho udělala málo konstruktivního a že billboardy slouží populismu. Jenže na ně reagoval nepříliš uvážlivě kardinál Duka kritikou billboardů jako projevů analogických totalitní propagandě (spolu s Joelem Rumlem a Jiřím Daníčkem, jejich "Prohlášení předsedů ČBK, ERC a FŽO k narovnání"  z 9.8. se nachází na stránkách České biskupské konference, srv. též článek na stránkách ČT).

V České televizi se k tomu hned v noci 9.8. v Událostech, komentářích vyjádřil za ČSSD poslanec Lubomír Zaorálek, velmi rozhořečný, a pomocí telemostu synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml. Dvojice to byla nesouměřitelná - Joel Ruml nemohl mluvit za vládní koalici a symetricky reagovat na Zaorálkovy námitky. Zato dal najevo své přesvědčení, že z církevní strany je vše v pořádku, že církev nic, církev muzikant. A mezi tím pohrozil, že evangelíkům poradí, aby nevolili ČSSD, která se v parlamentu o církvích ošklivě vyjadřovala. Asi zapomněl, že by se církev do stranické politiky v nábožensky neutrálním státu neměla míchat. A spíš se stal následovníkem Duky, ohrazujícího se vůči proticírkevním prvkům předvolební kampaně ČSSD (zdá se mi, že Duka tu má hlavní slovo). Nicméně je mi ho vlastně líto.

Alespoň jednou dobrou zprávu k tomu mohu doplnit. Facebooková stránka "Za církev sociálnější" chystá kampaň "Křesťané proti církevnímu majetku."

Jiří Hoblík

Dodatek:

V návaznosti na naznačenou debatu v Českém rozhlase vystoupil Miloš Rejchrt, který mj. veřejně řekl, co si myslím, že totiž Českobratrská církev evangelická nemá legitimní nárok na takzvanou náhradu, která se má vyplácet Římsko-katolické církvi.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jakub Dvořák - Rozhovor se synodním seniorem na Youtube

25. 10. 2012 8:14

Dotčený rozhovor z 9. 8. 2012 je dostupný (s potřebným vybavením i stáhnutelný) na http://www.youtube.com/watch?v=Tm0esQN40_I.