Jdi na obsah Jdi na menu

S Mírou Brožem o Krupce a náboženství

18. 4. 2011

Míra Brož? Kamarád, jehož si velmi cením. Sice bez velkých příprav a obezliček, ale přece se  podařilo položit mu tři otázky jako představiteli iniciativy V Ústí neonacisty nechceme, který je organizačně nanejvýš odpovědný za to, že v Krupce 9. dubna sešli také jiní lidé než neonacisté. Za jeho úsilí i za tento malý rozhovor mu budiž díky.
 

Jaký je tvůj vztah k náboženství?

Pozitivní. Samozřejmě věřím v existenci Boha a vnímám jeho každodenní přítomnost ve světě kolem sebe.


Jaký je tvůj vztah ke křesťanství speciálně?

Asi deset let se angažuju v práci pro komunitu ve které žiju. Začínal jsem jako dobrovolník v zařízení pro lidi s psychickou nemocí, které většinová společnost nazývá "blázny", poté jsem začal pomáhat obyvatelům českých chudinských ghet, jednak hájit jejich zájmy a jednak jim pomáhat s jejich každodenními problémy, nejdřív jako dobrovolník, a teď už dlouho v postavení sociálního pracovníka. Během svého působení jsem se začal potkávat s křesťany, kteří pomáhají také. A tyto křesťany nelze jinak, než mít upřímně rád a obdivovat je. Velmi často jsou to duchovní různých křesťanských církví… Za všechny bych chtěl jmenovat a vyjádřit svůj obdiv a úctu ústecké husitské farářce Míše Kajlíkové, se kterou jsem se seznámil, když ještě nevedla místní obec, ale pracovala jako sociální pracovnice s nejchudšími dětmi ulice, Patrikovi Horváthovi, kazateli Církve bratrské, nebo třeba Josefoci Hurtovi, ústeckému katolickému studentskému kaplanovi. A znám také mnohé další, neméně obdivuhodné křesťany, kteří uvádějí každý den slova evangelia v činy. Abych to shrnul, mezi křesťanskými duchovními mám mnoho blízkých přátel a díky tomu, co (často společně) děláme, nás spojuje vzájemná láska a úcta.
Sám nejsem organizován v žádné církvi, což se ale myslím brzy změní, protože k tomu cítím potřebu a volání.

Jak jsi vnímal v Krupce bohoslužbu jako takovou? Byla jen protestem?

Do Krupky jsem jezdil asi 10 dní před bohoslužbou, skoro každý den, mluvit s místními, mírnit jejich obavy, agresivitu a strachy. Když jsem na místo přijel poprvé, Romáci zrovna precizovali bojový plán, jak nacisty zastavit pomocí násilí a síly. Postupně jsem si získával stále větší důvěru a plán jim vymluvil. Nabídnul jim alternativu poklidné bohoslužby, která stejně, jako nabroušené mačety, zabrání pochodu nacistů kolem domů, kde jsou schovány jejich děti. Nakonec náš plán selhal - bohoslužba byla brutálně a za použití násilí rozehnána. Příště už se myslím k nenásilnému protestu přesvědčit nenechají, protože zákrok policie místní komunitu extrémně radikalizoval.
Bohoslužba nebyla protestem, ale možností, jak zabránit násilí , radikalizaci, jak dosáhnout smíření a odpuštění. V podobných chvílích (ohrožení lidskosti, hrozící násilí, snad i pogrom) lidé pořádali náboženská shromáždění a bohoslužby vždy v dějinách lidstva. Proto si myslím, že bylo jedině správné sloužit bohoslužbu i 9. 4. v Krupce, tedy v den, kdy tam pochodovali nacisté.

Ptal se Jiří Hoblík

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ondřej Wolf - Film

23. 5. 2011 18:04

http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_9938
Doporučuji přečíst. A na ten film jsem velmi (a nadějně) zvědavý.
Ondřej

Ondřej Wolf - Poctivé svědectví

26. 4. 2011 20:16

Tenhle rozhovor je moc dobré svědectví o lidské vzájemnosti. A vlastně krásný příklad působení Božího díla ve světě -od člověka k člověku.
Moc pěkný článek je i tady
http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_9750

Dan - ?

23. 4. 2011 13:04

Jaký nacisté? Pořad nevíte co je to DSSS ?

Daggie - Re: Události v obci Krupka

26. 4. 2011 17:58

Zajímavý video o "Brutálním zásahu policie proti náboženskému shromáždění v Krupce" je na Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=TnzO-N6gxrA
...je to celkem hustý - když jde Policie ČR v "panzer-looku" na faráře v talárech, kteří se modlí. Možná, že měli ti faráři mít v ruce českou vlajku. Tak jako David Wilkerson tu americkou v Dýce a kříž, když kázal na ulici. Třeba by se to černý komando leklo. Anebo taky ne. Holt ... je to absurdita jako v Pelíšcích: "No ano...dvě dávky...rozkaz zněl jasně - zastavit muže s koženou brašnou..."

To Dan: DSSS nejsou nazi - oni jsou NEOnazi, ne?