Jdi na obsah Jdi na menu

Tisková zpráva Občanské inciativy „Nenávist není řešení“

Tisková zpráva Občanské inciativy „Nenávist není řešení“ ze dne 6. září 2011
 

Mluvčí nově vzniklé iniciativy Miroslav Brož prohlásil: „Iniciativa sdružuje zástupce různých skupin a panuje v ní obrovská ochota k projevení aktivního nesouhlasu se šířením rasismu a provokováním násilí. Jsme lidé různých politických názorů či barev pleti, náboženských vyznání či bez vyznání. Spojuje nás obava ze stávajícího dění v severních Čechách a odpor k rasismu.“ Vzhledem k vývoji situace na severu Čech, kde vzrůstá napětí mezi etnickými Čechy a Romy, se iniciativa rozhodla projevit nesouhlas s aktivitami Dělnické strany sociální spravedlnosti. Tato neparlamentní strana pořádá téhož dne pochod v Novém Boru a shromáždění ve Varnsdorfu a Rumburku ve snaze živit neonacistické tendence v části naší společnosti a eskalovat napětí v dané lokalitě.  

 

Monika Bunžová 721 068 451

Miroslav Brož 773 338 762

 

 

Tisková zpráva, 9. září 2011

Iniciativa Nenávist není řešení svolala shromáždění na sobotu 10. září do Nového Boru od 12:00 hodin a Rumburku od 17:30 hodin. Cílem shromáždění je podpořit Romy a obyvatele obou měst, kteří nesouhlasí s vyvolávání rasové nenávisti a svalováním viny na jednu etnickou skupinu.

Občanská iniciativa Nenávist není řešení vznikla spontánně začátkem tohoto týdne. Získala podporu od Amnesty international, Českého helsinského výboru, Ekumenické rady církví, iniciativy Freedom not fear a ProAlt, organizace Studenti proti rasismu či Strany zelených a mnoha angažovaných jednotlivců. Lidem, kteří stojí za iniciativou Nenávist není řešení není lhostejné, jakým způsobem se přistupuje k problematice chudoby a sociálního vyloučení, kde tyto vážné problémy právě kulminují na severu Čech, konkrétně pak v Novém Boru a jednotlivých městech Šluknovského výběžku. Rasová nenávist, která se vzedmula po etnických konfliktech, je jen špičkou ledovce skutečného problému. Nenávist ale není jeho řešením.

„Ohlásili jsme proto shromáždění do lokalit, které jsou v tuto chvíli přímo ohroženy násilím. V Novém Boru a Rumburku se budeme snažit zklidnit situaci, ukázat, že ne všichni souhlasí s represí a eskalací rasového napětí. Obáváme se pogromu a tomu je potřeba v tuto chvíli zabránit.“ říká Monika Bunžová, mluvčí iniciativy Nenávist není řešení, pracovnice Českého helsinského výboru. „Naše shromáždění bude naprosto nenásilné. Nenásilí, uklidnění atmosféry a pokus nastartovat rozumný dialog mezi oběma stranami jsou v tuto chvíli klíčové. Ti lidé tam totiž budou žít i poté, co my a DSSS odjedeme domů. Věříme, že se nám povede zmírnit riziko útoků a nejen Romy a Romky před případnými útoky ochránit, ale současně i poukázat na rozumnější alternativu řešení, která je výhledově daleko udržitelnější a povede k pokojnému soužití všech obyvatel měst.“

„Chudoba, nezaměstnanost, korupce, sociální vyloučení, finanční krize a frustrace lidí ze současného politického mainstreamu, který nedokáže řešit všední problémy. Takový koktejl nám v současnosti vyústil v nenávist vůči romskému etniku ve městech, kde se díky sestěhováním chudých, často právě Romů, často prostřednictvím spekulací na trhu s nemovitostmi a asociální politikou celé řady českých měst a obcí, vytvořila doslova neudržitelná ghetta. Jejich sousedé z řad majority nesou logické následky, tedy specifickou kriminalitu,“ říká Miroslav Brož, další mluvčí iniciativy Nenávist není řešení.!. „V tuto chvíli je především důležité navodit v těchto městech jinou atmosféru, zklidnit ji. Není možné začít situaci řešit koncepčně ve chvíli, kdy davy „slušných lidí“ křičí na náměstích „Cikáni do plynu!“ a tvářit se, že se nic neděje. Máme obavu z otevřeného rasového násilí a víme, že místní Romové mají strach. Chceme a vlastně je naší povinností jim pomoci, postavit se za ně a vyjádřit jim solidaritu. Všichni totiž nejsou vinni a to je potřeba si v prvé řadě uvědomit.“

Iniciativa Nenávist není řešení na svá shromáždění otevřeně zve všechny, kteří nesouhlasí s eskalací napětí a otevřeného rasismu a chtějí přispět k mediaci konfliktu a přinést do těchto míst jiný názor a náladu. Iniciativa Nenávist není řešení proto také z Prahy vypravuje na obě místa autobus, bližší informace naleznete na sociálních sítích:

https://www.facebook.com/event.php?eid=110817209022559, http://twitter.com/#!/iniciativannr

Více informací poskytne: Monika Bunžová 721 068 451 a Miroslav Brož 773 338 762

Na místě v Novém Boru a Rumburku bude mluvčím iniciativy Markus Pappe: 724 288 076

Monika Bunžová z Českého helsinského výboru, další z mluvčích iniciativy, řekla: „Nechceme popírat problémy soužití. Rozšiřovat vinu jednotlivců na celá etnika je ale nespravedlivé a situaci to jen zhorší. Ve chvíli, kdy je menšina zastrašována stále zjevnějšími výhrůžkami a kdy proti ní někteří „slušní lidé“ pochodují bok po boku s neonacisty, nemůžeme stát stranou. Rádi bychom se na severu Čech vyjádřili pro společný život a proto, aby naše města byla pro všechny své obyvatele společným a bezpečným domovem. Vnímáme jako svou morální povinnost vystoupit proti šíření nenávisti, proti rasismu a neonacismu.“

Občanská iniciativa „Nenávist není řešení“ proto vyzývá všechny, komu záleží na uklidnění situace a dosažení pokojného soužití Čechů a Romů, aby se zúčastnili nenásilných aktivit, při nichž by veřejně projevili své smýšlení.

 

 

Více informací poskytnou mluvčí iniciativy:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář