Jdi na obsah Jdi na menu

Vatikán a jeho banka

Vatikán je stát, a tudíž je pochopitelné, že má svou banku? Ne. Vatikánská banka nepatří vatikánskému státu, nýbrž je podřízena Svatému stolci. Vznikla roku 1887 jako reakce na zničení církevního státu (1880), ale teprve roku 1940 se dosavadní finanční ústav stal skutečnou bankou.

Nyní však bych rád poukázal na dvě věci. Jednak že vatikánská banka má velmi zajímavý název: "Ústav pro náboženské dílo" (Istituto per le Opere di Religione; IOR). Pro někoho může být objevnou informací, že finanční transakce jsou náboženskou činností.

Zadruhé jsem 11.6. zachytil z "Jiných zpráv" krátkou informaci, že Vatikán popírá existenci tajných účtů. (Myslí se účty vlivných osobností, jak se píše v jiném zpravodajství, viz zde) Někdo se nad tím možná pohorší. Ale vezměme si, že Vatikán existenci tajných účtů popírat musí. Nutně. Jinak by totiž lhal, protože tajné účty by v takovém případě nebyly tajné.

Jiří Hoblík

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Daggie - Zprávy z Radio Vaticana - 9.6.2012

11. 6. 2012 8:59

Svatý stolec reaguje na vývoj událostí kolem bývalého ředitele vatikánské banky

"...zdůrazňujeme, že vyjádření nedůvěry vůči prof. Gotti Tedeschimu ze strany Dozorčí rady bylo motivováno objektivními důvody souvisejícími s vedením Institutu a nikoli údajným nesouhlasem se zaváděním opatření vedoucím k větší transparentnosti, která naopak leží na srdci jak autoritám Svatého stolce tak Institutu samému.“
"...při domovní prohlídce byla zabavena obsáhlá dokumentace provozu Vatikánské banky včetně soukromých listů, v nichž prof. Gotti Tedeschi zamýšlel informovat papeže o své zkušenosti v roli nejvyššího správce papežských financí."

Tož uvidíme, jak ta vatikánská finanční krize dopadne...


http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=16572

Jakub Dvořák - Aporia Vaticana

11. 6. 2012 7:19

Stejně zajímavé by bylo, kdyby neomylný papež neomylně prohlásil, že není neomylný. Tuším, že filosofové, logici by měli stejné hody, jako když jeden Kréťan prohlásil, že všichni Kréťané jsou lháři a nenasytná břicha. :-)